Vyhledávání

  Hledaný řetězec          
banner banner banner banner banner banner

Nemoci

V Praze odoperovali poprvé šedý zákal speciálním laserem

Praha 5. dubna - Šedý zákal operoval včera na pražské oční klinice tým předních českých a slovenských očních mikrochirurgů poprvé speciálním femtosekundovým laserem, tedy bez použití skalpelu.

Lubomír Továrek

"Laser vedený počítačem vytvoří otvor dokonale kulatý a centrovaný a přesně v potřebné velikosti, takže vložená nitrooční čočka přesně sedí. Výsledky dosavadních operací na řadě světových pracovišť prokázaly, že laser je desetkrát přesnější než člověk."

     První pacient, šestašedesátiletý Josef Baxa na tiskové konferenci krátce po operaci pravého oka řekl, že to vůbec nebolelo a že by šel hned na operaci levého oka. Má ji domluvenou zhruba za týden.
    "Cítím se výborně. Před operací mi rozkapali oko, pak jsem šel do sálu, tam byl laser, přímo na oko se přicucne gumová obruba. Vidíte běhat světýlka, nic necítíte. Pak řeknou, že už jsou s laserem hotovi. Ručně odstranili rozbitou čočku a dali novou," popsal postup pacient, který před odchodem do důchodu pracoval jako řidič.
    Dosud se v Česku operovaly laserem oči jen při odstranění dioptrických vad, šedý zákal se operoval ultrazvukem. První operaci šedého zákalu za pomoci laseru provedla před nedávnem zlínská oční klinika, laser ale zčásti kombinovala se skalpelem, kterým se musely udělat nářezy rohovky, což tamní přístroj neumí.
    "Ročně se v Česku dělá 80.000 operací šedého zákalu, u lidí nad 65 let je to nejčastější oční výkon," řekl novinářům šéf kliniky Petr Kocian.
    Samotný laserový zákrok trvá zhruba 40 až 50 sekund, celá operace je hotová do deseti minut. "Femtosekundový laser rozmělní obsah oční čočky, vytvoří řez v předním pouzdře čočky s přesností, kterou chirurg nemůže dosáhnout a vytvořit tak vstupy do oka k odsátí čočkových hmot," popsal postup přednosta oční kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové profesor Pavel Rozsíval, který dnes operoval.
    Největším rizikem laserové operace podle Lubomíra Továrka, který dnes také operoval, je porušení pouzdra čočky při vytváření kruhového otvoru. "Laser vedený počítačem vytvoří otvor dokonale kulatý a centrovaný a přesně v potřebné velikosti, takže vložená nitrooční čočka přesně sedí. Výsledky dosavadních operací na řadě světových pracovišť prokázaly, že laser je desetkrát přesnější než člověk," řekl Továrek.
    Přístroj stál 25 milionů korun, podle Rozsívala se nedá předpokládat, že si tak drahé zařízení mohou koupit státní nemocnice. Je proto rád, že mohl být při premiéře a dál zde bude operovat pacienty ze své nemocnice.
    Laserová operace šedého zákalu je nadstandard, zdravotní pojišťovny hradí jen klasickou operaci, takže si pacient rozdíl doplatí. Pro jedno oko je to 20.000 až 24.000 korun. Pokud se pacient rozhodne i pro nadstandardní čočku, aby se zbavil brýlí, doplatek ještě stoupne.


Z domova

Ústečtí lékaři vyzkoušeli novou formu operace zeleného zákalu

26. března - Zcela novou formu operace zeleného zákalu provedli dnes lékaři ústecké Masarykovy nemocnice. Do oka pacienta, který se léčí dlouhodobě, vložili silikonový implantát, který by měl pomoci snížit nitrooční tlak.


Češi stále myslí málo na včasný záchyt rakoviny tlustého střeva

Praha 18. března - Přestože Češi a Češky patří k světovým rekordmanům ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku, na její včasný záchyt stále málo myslí.


Zdravotnictví stojí léčba osteoporózy půl miliardy kč ročně

Praha 24. února - Půl miliardy korun ročně vydá české zdravotnictví na léčbu osteoporózy a zlomenin, které bývají prvním projevem řídnutí kostí.


Zdraví

Češi jsou nemocní, protože jedí nepravidelně a špatně

Praha 27. března - Češi jsou nemocní, protože se stravují nepravidelně a jejich jídelníček je nevyvážený.


Chilli papričky, elixír zdraví a krásy

Řím 25. března - Usnadňuje trávení, pomáhá předcházet kardiovaskulárním nemocem. Podle některých expertů hraje významnou roli v prevenci proti rakovině a potlačuje bolest.


Jedno vejce denně může bez obav sníst každý zdravý člověk

Praha 19. března - Jedno vejce denně může sníst bez obav z mrtvice či infarktu každý zdravý člověk.


Nemoci

Češi stále myslí málo na včasný záchyt rakoviny tlustého střeva

Praha 18. března - Přestože Češi a Češky patří k světovým rekordmanům ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku, na její včasný záchyt stále málo myslí.


AFP: Mladý japonský autista napsal výpověď o své nemoci

Kisarazu (Japonsko) 16. března - Osm let po vydání prvního díla, které zpřevracelo představy o jeho záhadném světě, se stal Naoki Higašida uznávaným autorem.


Tupozrakost je nutno léčit brzy, v dospělosti se už nenapraví

Praha 13. března - Tupozrakost postihuje až tři procenta dětí. S nápravou této oční vady je podle očního lékaře Petra Nováka nutno začít velmi brzy.


Léčiva a zdravotnické prostředky

Žloutenky A přibylo, lékař radí očkování

Praha 5. dubna - Žloutenky A v Česku podle prezidenta Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny docenta Rastislava Maďara přibylo.


Registr pacientů s rozt. sklerózou přinese data o účincích léčby

Praha 26. března - Vznikající registr pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS) chce shromáždit data o bezpečnosti dlouhodobé léčby, vývoji nemoci a účincích konkrétních léků.


Šéf SÚKL zrušil či pozastavil tendry za skoro 330 milionů korun

Praha 24. února - Nový ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta zrušil výběrová řízení za 47 milionů korun, další za 280 milionů korun pozastavil a nechá je přezkoumat.


ŠÉFREDAKTOR DOPORUČUJE

IKEM zavádí do praxe šetrnější metodu vyšetření jaterní tkáně

Praha 24. února - Vyšetření jater ultrazvukovým snímačem, pro pacienta mnohem šetrnější než tradiční odběr jaterní tkáně, zavádějí do praxe lékaři v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).


Zevní fixátory vyvinuté na VŠB-TUO zkracují léčbu zlomených končetin

Ostrava 16.2.2015 - Tým vědců VŠB-TUO vyvíjí lékařské nástroje pro vnější zpevnění zlomených končetin.


Nová léčba cukrovky míří na ledviny, od srpna je dostupná i v ČR

Praha 29. listopadu - Nová léčba cukrovky míří na ledviny, od srpna je dostupná i v Česku. Tzv. glifloziny se od jiných antidiabetik liší tím, že místem, kde působí, jsou ledviny.


REPORTÁŽ

Oční laser v brněnské nemocnici ošetřil za 20 let 11.000 lidí

Brno 5. dubna - Více než 11.000 pacientů podstoupilo zákrok očním laserem v brněnské dětské nemocnici, který letos funguje 20 let.


Oční laser v brněnské nemocnici ošetřil za 20 let 11.000 lidí

Brno 5. dubna (ČTK) - Více než 11.000 pacientů podstoupilo zákrok očním laserem v brněnské dětské nemocnici, který letos funguje 20 let.


V Kanadě se teď smí konopí pěstovat už jen ve velkém

Ottawa 20. února - Chuck Rifici pěstuje konopí v objektu bývalé čokoládovny uprostřed kanadského venkova asi hodinu cesty od Ottawy.